Geliştiricilere Özel : Pardus 2008-RootFS 0.1

Posted on Salı 26 Şubat 2008

Pardus 2007′den 2008′e geçerken Pardus’un neredeyse tüm temel bileşenleri güncellendi, dolayısıyla Pardus 2008 üzerinde çalışacak geliştiricilerimiz Pardus 2008 taban sistemine ihtiyaç duymaya başladılar. Taban sistemin üzerinde çalışılabilecek hale gelmesiyle birlikte geliştiricilere özel bir kök dosyasistemi hazırladık : bu dosyasistemi tüm system.base ve system.devel paketlerini, yeni kernel’i ve geliştiricilerin en çok kullandığı iki aracı – vi ve subversion – içeriyor. kernel-debug ve kernel-source paketleri ise boyutları nedeniyle kök dosyasistemine dahil değiller, bu paketler ve kök dosyasistemini oluşturan diğer tüm ikili paketler şu anda burada, kök dosyasistemi ise şurada.

Pardus geliştiricileri, bu kök dosyasistemini ayrı bir disk bölümüne veya sanal bir makineye kurarak kullanabilecekler – aşağıda kök dosyasistemini sanal bir makineye kurmak için gerekli adımları listeledik. Tabii ki prensipte aynı adımları izleyerek gerçek bir disk bölümüne kurmak da olanaklı, fakat gerçek bir sistem kullanan geliştiricilerimiz disk ve bölüm isimlerini kendi sistemlerine göre düzeltmeliler.

Yeni kök dosyasistemini kurmak için gerekli adımlara geçmeden önce tekrar hatırlatalım : bu kök dosyasistemi, sadece sistem ve geliştirme araçlarını içeren bir mini taban sistemdir ve konsol seviyesinde paket derlemek dışında herhangi bir amaca hizmet etmez. Masaüstü kullanıcılarının ihtiyacı olan hiçbir yazılımı içermemektedir, geliştiricilerin üzerinde çalışması amacıyla oluşturulmuştur – dolayısıyla kurulması ve kullanılması birçok müdahale gerektirmektedir. Bu kök dosya sistemi henüz karşılaşılmamış bir çok hatayı içeriyor olabilir, sistemin deneme seviyesinde olduğu unutulmamalıdır. Aynı nedenlerle Pardus 2008 taban istemini oluşturan paketlerin hiçbiri Pardus 2007 sistemi üzerine kurulmamalıdır – tüm temel araç seti değiştiğinden bu paketler en iyi ihtimalle çalışmayacak, büyük ihtimalle diğer paketlerin çalışmasını da engelleyecektir.

Şimdi, Pardus 2008-RootFS 0.1′i kurmaya başlayalım…

 • Yeni kök dosyasisteminizi kuracağınız disk bölümünü hazırlayın : Örneğin Virtualbox kullanacaksanız, yeni bir sanal disk oluşturup sanal makinenize bu diski eklemeniz yeterli.
 • Elinizdeki herhangi bir Pardus CD’si ile sanal sisteminizi açın, konsola geçip root olun (virtualbox altında konsola geçmek için [sağ control] ve [F1] tuşlarına birlikte basmanız gerekli.)
 • Yeni diskinizde bölüm oluşturun ve biçimlendirin :
  # fdisk /dev/hda
  # mkfs.ext3 /dev/hda1 -m 1 -L PARDUS_2008
  

  ilk adımda diskin tamamını kaplayan bir bölüm oluşturun ve çıkın.
  Dikkat ! Sisteminizdeki gerçek bir disk bölümünü kullanacaksanız yukarıdaki komutlarda geçen disk isimlerini ona göre düzenlemeyi unutmayın !

 • Disk bölümünü bağlayın :
  # mkdir target
  # mount /dev/hda1 target
  
 • Sisteminizin ağ bağlantısını kurun ve RootFS imajını sisteminize kopyalayın :
  # wget [ftp/sftp/....]
  
 • ve imajı açın :
  # cd target
  # tar -jxf ../pardus2008-rootfs01.tar.bz2
  
 • imaj açıldıktan sonra sanal sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz. Bu adım için sisteminizi yine bir Pardus CD’si yardımıyla açacaksınız.. CD açılış menüsü karşınıza geldiğinde ilk adımda dil seçin, ikinci adımda ilk seçeneğin üzerinde e tuşuna basarak açılış seçeneklerini aşağıdaki gibi düzenleyin :
  root (hd0,0)
  kernel (hd0,0)/boot/kernel-2.6.24.2-87 root=LABEL=PARDUS_2008 vga=0x317 mudur=language:tr
  initrd (hd0,0)/boot/initramfs-2.6.24.2-87
  

  b tuşuna basarak sisteminizin açılmasını sağlayın – herşey yolunda gittiyse sisteminiz açılacaktır.

 • Pardus 2008 RootFS’inizin root parolası pardus (ne kadar şaşırtıcı :-P), bu aşamada sisteme giriş yapabiliyor olmalısınız. Giriş yapın ve son adım olarak grub’ı yükleyin :
  # grub-install /dev/sda --recheck
  

  Dikkat ! Sisteminizdeki gerçek bir disk bölümünü kullanacaksanız /boot/grub/grub.conf içeriğini sisteminize uygun şekilde düzenlemeyi unutmayın ! Sisteminizde halihazırda kurulu bir GRUB varsa yeni kök dosyasisteminizi kurulu önyükleyicinize eklemelisiniz.

 • Sisteminizi yeniden başlatabilirsiniz, Pardus 2008-RootFS 0.1 kullanılmaya hazır – iyi geliştirmeler :-)
  # reboot
  

Üzgünüm, yorum formu şu an kapalı.