Pardus 2008 – RootFS 0.21

Posted on Salı 18 Mart 2008

Pardus commit listelerini takip edenler bu sabah Pardus 2008 deposundaki hareketliliği farketmiştir – X.org ailesi depoda yerini almaya başladı.. Fakat yayınladığımız ilk rootfs’den beri temel sistemde o kadar çok değişiklik oldu ki, bu değişiklikleri elle yaparak temel sistemi güncel hale getirmek bayağı karmaşık olmaya başladı.. Biz de bu paketleri güncel taban sistemimiz üzerinde derleyip denemek, 2008 üzerinde geliştirme yapmak isteyen geliştiricilerimiz için yeni bir rootfs hazırladık. Bu rootfs’deki yeniliklerin başlıcaları şöyle :

  • COMAR 2.0 alpha1, mudur 2.0 alpha2, PiSi 2.0 alpha3
  • ConsoleKit 0.2.10, PolicyKit 0.7, dbus 1.1.20 entegrasyonu
  • hal 0.5.10
  • GCC 4.3.0
  • kernel 2.6.24.3 ve bootsplash desteği
  • Yeni servis altyapısı, yenilenmiş system.base ve system.devel

Pardus 2008 – RootFS 0.21′i buradan indirebilir, kurulum için bu adımları takip edebilirsiniz. Rootfs’i oluşturmak için kullandığımız paketler ise burada.

Biz bir dahaki sefere yepyeni YALI ve X.org’umuzla kurulabilen bir geliştirme sürümü hazırlamak için çalışmaya geri dönüyoruz, görüşmek üzere…

… Geçen seferki uyarılarımızı tekrarlamayı da unutmayalım : bu kök dosyasistemi, sadece sistem ve geliştirme araçlarını içeren bir mini taban sistemdir ve konsol seviyesinde paket derlemek dışında herhangi bir amaca hizmet etmez. Masaüstü kullanıcılarının ihtiyacı olan hiçbir yazılımı içermemektedir, geliştiricilerin üzerinde çalışması amacıyla oluşturulmuştur – dolayısıyla kurulması ve kullanılması birçok müdahale gerektirmektedir. Bu kök dosya sistemi henüz karşılaşılmamış bir çok hatayı içeriyor olabilir, sistemin deneme seviyesinde olduğu unutulmamalıdır. Aynı nedenlerle Pardus 2008 taban istemini oluşturan paketlerin hiçbiri Pardus 2007 sistemi üzerine kurulmamalıdır – tüm temel araç seti değiştiğinden bu paketler sisteminizin çalışmasını tamamen engelleyecektir..


Üzgünüm, yorum formu şu an kapalı.